Над 16 000 км за 8 месеца – това е разстоянието, което прелетя голяма белочела гъска (Anser albifrons) маркирана от екипа на „Зелени Балкани“ в началото на месец март със сателитен предавател. Птицата беше рехабилитирана в Спасителния център и освободена на седми март в района на Атанасовско езеро, където беше останало едно от последните ята зимуващи гъски в страната. Това се оказа изключително навременно защото след по-малко от 48 часа ятото отлетя на север, съобщават от организацията.
Впечатляващ беше първият етап от миграцията, при който гъската прелетя над 1280 км прекосявайки северната част на Черно море, Азовско море и достигайки долината на река Манич в Русия достигайки скорост от над 100 км/ч и височина над 1000 м. Птицата остана в този район до края на месец март, възстановявайки силите си и трупайки резерви за следващите етапи от дългия път на североизток. В началото на април гъската се придвижи до река Урал и продължи пътя си на изток навлизайки в северен Казахстан и установявайки се около река Ишим. Миграцията на север продължи в средата на май, достигайки брега на залива Об на Карско море в района на вливане на реките Пур и Таз. По-голямата част от юни птицата прекара в Таймирския резерват на едноименния полуостров, прелитайки над 1400 км. В началото на юли гъската се установява на брега на едно от милионите тундрови езера, разположено на по-малко от пет километра от морския бряг на Северния ледовит океан. Това най-вероятно е мястото където гнезди птицата, защото напуска района чак в края на август, когато започва своята миграция на юг.
В средата на октомври вече достига обратно Казахстан, преминавайки на около 100 км западно от столицата Астана. На 4 ноември е на брега на Азовско море в близост до Мариупол в Украйна, продължавайки полета си на запад и достигайки езерото Балта Алба в Румъния през ранния следобед на следващия ден. От тогава до днес птицата се придържа в различни езера в района на окръг Бузъу. А за този период от осем месеца гъската е прелетяла над 16 000 км. Тази история илюстрира красотата и изумителната сила на природата и ни напомня, че е наш дълг да я опазваме от негативно въздействие, за да не я изгубим безвъзвратно, коментират от „Зелени Балкани“.