Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) гласува финансов ресурс в размер на 2 млн. лв. в подкрепа на розопроизводителите. Производителите ще бъдат субсидирани по схемата „Помощ в подкрепа осигуряването на ликвидност на земеделските стопани, производители на маслодайна роза за преодоляване на последствията от негативното икономическо въздействие от COVID-19“. Държавната помощ, която беше нотифицирана от Европейската комисия през юли, се прилага по Временната рамка за мерки за държавна помощ заради коронакризата.

maslodaina-roza-damascena

Чрез схемата розопроизводителите ще бъдат компенсирани за направените от тях разходи при производство на цвят от маслодайна роза, използван за преработка. Държавната помощ ще стабилизира икономически стопаните след щетите, причинени от срива в търсенето на розов цвят, вследствие на ограничителните мерки, предприети във връзка с пандемията.

Ще бъдат подпомогнати регистрирани земеделски стопани, микро, малки и средни предприятия, които нямат сключени договори за покупко-продажба на цвят от маслодайна роза с преработвателни предприятия през настоящата година. Допустими за финансиране са и производители, които имат подписан договор с розоварните, но не са предали продукцията си в тях (нямат декларация за количествата произведен и реализиран цвят от маслодайна роза по сключените договори за текущата стопанска година). Кандидатите трябва да имат още и актуална регистрация в Регистъра по Закона за маслодайната роза.

Помощта, която допустимите стопани ще получат е в размер до 100 лева на декар. Тя се предостави под формата на преки безвъзмездни средства за покриване на част от разходите, направени за производство на цвят от маслодайна роза до периода на прибиране на реколтата през 2021 г.

Управителният съвет на ДФЗ възложи на фонда, съвместно с компетентните дирекции в Министерство на земеделието, храните и горите да изготвят указания за предоставяне на помощта.

By AGROSEKTOR.BG

Агросектор е информационен сайт, специализиран за селското стопанство, аграрната култура и земеделския бизнес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.