НИМХ: След екстремно високите температури, поставили в топлинен стрес голяма част от късните земеделски култури, в края на второто десетдневие на август настъпи захлаждане и нормализиране на топлинните условия.
През повечето дни от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от температури близки до климатичните норми.Падналите валежи в края на изтеклия период и прогнозираните – в средата на третото десетдневие на август, на фона на задълбочилата се лятна суша, ще са твърде закъснели за късните пролетни култури отглеждани при неполивни условия. На много места в южните райони (Сандански, Сливен, Чирпан) водните запаси в еднометровия почвен слой са изчерпани. Дефицитът на почвена влага е причина за пожълтяване и изсъхване на листната маса при част от по-късните хибриди царевица отглеждани при неполивни условия, което налага преждевременното им силажирани.
До средата на третото десетдневие на август някои от късните полски култури ще приключат развитието си. При слънчогледа и в полетата с по-голяма надморска височина ще се наблюдава техническа зрелост. Средно късните хибриди царевица ще встъпят във восъчна зрелост. При късните хибриди, отглеждани при поливни условия, ще протича наливане на зърното и фаза млечна зрелост. При ориза ще преобладава млечна зрелост.
През третото десетдневие на август ранните бели винени сортове грозде в южните райони на страната ще достигат технологична зрелост.
В края на следващия период се очакват валежи и подобрение на условията за провеждане на дълбока оран и предсеитбените обработки на площите предвидени за засяване с рапица. През третото десетдневие на август започва агротехническия срок за сеитбата на зимна рапица.