През тази седмица средноденонощните температури бяха със стойности близки до климатичната норма и поддържаха в покой зимните посеви с пшеница, ечемик и рапица. Преовлажнените земеделски площи в някои райони от страната като Ямбол, Сливен, Пазарджик, Кюстендил и отрицателните температури създадоха условия за образуване на ледена кора и нанасяне на повреди в различна степен по неукрепналите житни култури, съобщават от НИМХ.
През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от динамично време. През първата половина се прогнозират средноденонощни температури със стойности около и над биологичния минимум, необходим за протичане на вегетационните процеси при зимните житни култури. До края на периода се очаква понижение на температурите и нормализиране на условията, които ще запазят покоя при пшеницата и ечемика. През периода при зимните житни култури ще преобладават фенофазите братене и трети лист. При късните посеви, засети извън агротехническите срокове ще се наблюдава начало на листообразуване. Периодът е подходящ за подготовка в стопанствата на азотните торове нужни за подхранването на есенниците и трайните насаждения през февруари, преди започване на активната вегетация при културите.
В дните без превалявания, условията ще са подходящи за провеждане на зимните резитби и фитосанитарните дейности в лозовите и овощните масиви. При извършване на фитосанитарните резитби е необходимо инструментите да се дезинфекцират с формалин или спирт, а получените по-големи отрези от дебелите клони да се замазват с овощарска замазка.