След закъснелите зимни прояви на времето през изтеклия период, нанесли сериозни щети на част от раноцъфтящите овощни видове – бадем, кайсия, праскова, през следващия период се очаква съществено подобрение на топлинните условия. В началото на периода отново се прогнозират отрицателни минимални температури и повишен риск за повреди при встъпилите във фазите бутонизация и цъфтеж овошки, съобщават от Института по метеорология и хидрология.
През последните дни от март и началото на април агрометеорологичните условия ще се определят от наднормени температури и средноденонощни стойности над биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури. В началото на април при пшеницата ще се наблюдават фазите братене, преход към вретенене и начало на фаза вретенене при част от посевите в южните и югоизточните райони на страната- Пловдив, Хасково, Любимец, Ямбол.
През периода на много места в полските райони високото съдържание на влага в горните почвени слоеве, вследствие падналите наднормени валежи през втората половина на март, ще възпрепятства провеждането на сезонните почвообработки и сеитбата на средноранните пролетни култури. Поради тази причина в част от южните райони са пропуснати оптималните срокове за сеитбата на слънчогледа. През следващия период започва агротехническия срок за сеитбата на слънчоглед в Дунавската равнина.
Условията през повечето дни от периода ще бъдат подходящи за провеждане на предцъфтежните третирания при овошките срещу редица болести – ранно кафяво гниене, струпясване, сачмянка и др.