НИМХ: През първото десетдневие на май развитието на земеделските култури ще протича с по-забавени темпове при средноденонощни температури под климатичните норми. В началото на месеца, във високите котловинни полета не се изключва вероятността за образуване на слани, което трябва да се има предвид при разсаждане на зеленчуковия разсад.
След необичайното за началото на пролетта засушаване падналите валежите през втората половина на април, надвишили на много места в страната 50-60 l/m², допринесоха за преодоляване дефицита на почвена влага при есенните посеви. Прогнозираните валежи през първото десетдневие на май ще поддържат добро нивото на почвените влагозапаси в 50 сm слой – над 75-80% от ППВ (пределна полска влагоемност). Тези валежи ще се отразят благоприятно на зимните житни култури, които са в репродуктивен стадий от развитието си, с нарастващи изисквания към влагата в почвата. През първото десетдневие при пшеницата ще протичат фазите вретенене, преход към изкласяване и начало на фаза изкласяване при посевите на места в Дунавската равнина и в крайните южни райони.
След хладното за сезона време през първата половина от второто десетдневие се прогнозира подобрение, нормализиране на топлинните условия и ускоряване на вегетационните процеси при земеделските култури.
През повечето дни от втората половина на май развитието на зимните житни култури и засетите пролетници ще се осъществява с ускорени темпове, при наднормени температури. При царевицата и слънчогледа ще протича листообразуване. В края на май при слънчогледа, засят в агротехнически срок, ще се наблюдава образуване на съцветие.
През третото десетдневие се очакват валежи със стопанско значение, които ще обезпечат повишеното водопотребление при зимните житни култури, при които ще се осъществява формиране и наливане на зърното. През този период се прогнозира вероятност за градушки и риск от повреди по земеделските култури.При засегнатите от градушка овощни и зеленчукови култури се препоръчва при първа възможност да се извърши третиране с медсъдържащи фунгициди за по-бързо калциране на раните и намаляване на риска от вторични зарази.
Честите валежи през май ще бъдат предпоставка за увеличение на инфекциозния фон от редица гъбни болести: ръжди (кафява, черна и жълта), септориоза и фузариоза по пшеницата; мани по зеленчуковите култури и лозата; ранно кафяво гниене и сачмянка по костилковите и струпясване по семковите овощни видове.
По-подходящи условия за провеждане на растителнозащитни пръскания ще има през второто десетдневие на май, когато се прогнозира малка вероятност за валежи.