Предварителната оценка на НСИ за брутната продукция в зърнопроизводство то е за спад от 13%, а при масло дайните култури – 9%. Големият спад в реколтата през 2020 г. с о коло 15-17% ще бъде компенсирано частично с ценови ръст от 10%. Производствените разходи също намаляват и по изчисления на САРА, свиването в добавената стойност може се ограничи до около 6%. Това съобщават от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA).
Износът на зърнени и масло дайни култури към м.януари, 2021 г. е с темпове значително по-слаби отколкото го дина по-рано. При пшеницата са изнесени 1,6 млн.т. (3,1 млн.т. към 01.2020 г). Причините за по-слабия износ са най-вече в по-ниската реколта и по-слабото експортно търсене. Очакванията на САРА са износът до края на
пазарната година да стигне 3,3 млн.т.
Износът на рапица от началото на реколтната година към м.януари, 2021 г. е 179 хил.т., което е 44% под това о т предходната година. Предвижданията на САРА са до края на пазарната година да достигнат около 240 хил.т.
Износът на царевица до м. януари, 2021 г. е 500 хил.т., което е 45% под същото количество изнесено година по-рано. По-малката реколта, растящото вътрешно използване и ограниченото търсене за износ при силната световна реколта и
високите пазарни цени са сред основните причини за равнището на търговия.
Засетите площи с есенни ку лтури по оценки на САРА е с 2-3% по д миналогодишното. Площите, които се очаква да бъдат засети при пшеница са около 1,2 м лн.ха, ечемика да остане на равнища около 115 хил.ха, а рапицата да претърпи намаление до 120 хил.ха. При благоприятна от климатична обстановка зима, това намаление може да бъде компенсирано от пролетниците.
От САРА посочват и средните изкупни цени на културите за този месец февруари. Прогнозираното средно ниво при хлебната пшеница е 385 лева на тон, а на фуражната – 365 лв. При ечемика – 290, при царевицата – 360 и слънчогледа 890 лева на тон.