На европейския фючърсен пазар цените на пшеницата, царевицата и рапицата продължиха да растат. Този понеделник цените на соята при пазарна търговия в Чикаго отново се повишиха до шест и половина годишен връх, търгувайки се на 1385 цента за бушел, тоест 415 евро за тон. В рапицата също скочиха на Европейския фючърси пазар в петък до 440 евро на тон. Това е и най-високото ниво от почти 7 години. Цените на царевицата се движат в Чикаго на шестгодишен връх от 496 цента на бушел или 193 евро за тон, а в Европа – 216 евро за тон.

Основните двигатели на цените обаче са очакваните рискове за предлагането в Южна Америка поради много сухи условия на растеж на насажденията и ограничението на аржентинския износ. Прогнозите за дъжд за Бразилия и Аржентина и наскоро малко по-слабият износ на САЩ предизвикаха корекции на цените на фючърсните пазари.
Междувременно Аржентина отмени наскоро обявеното спиране на износа на царевица и вместо това ще предпочете временна максимална дневна граница от 30 000 тона за продажби в чужбина, съобщи Министерството на земеделието. Третият най-важен доставчик на царевица в света обяви на 30 декември двумесечно спиране на износа на царевица в опит да запази растящите вътрешни цени на храните по време на дълга рецесия и пандемията COVID-19. Министерството на земеделието заяви, че има споразумения с фермери и търговци, за да осигури вътрешни доставки на царевица и да смекчи местните цени срещу колебанията на международните пазари. Така че пълната забрана може да бъде отменена. Правителството предположи, че забраната за износ ще намали разходите за изхранване на добитъка и ще подобри вътрешните хранителни доставки. Но фермерите се противопоставиха на забраната за износ и стачкуваха. Сега аржентинското правителство отстъпи.