Държавите-членки на ЕС приеха становище относно Плана за действие за биологично земеделие в ЕС без гласуване против. На Съвета по земеделие в Брюксел министрите до голяма степен следваха идеите на Европейската комисия за разширяване на сектора. Почти всички от тях приветстваха пазарно ориентирания подход, според който първо трябва да се задоволи достатъчно търсенето, преди обработваемата земя да бъде преобразувана в по-голям мащаб.
Биологичните фермери също трябва да печелят и за да направят това, техните продукти трябва да бъдат закупени. Министрите наблягаха на обществените поръчки. Съгласно това столовете, например в училищата и болниците, трябва да бъдат задължени да използват биологични продукти. Австрия, например, иска да продължи с амбициозна програма. В Съвета по земеделие на ЕС министър Елизабет Кьостингер обяви, че най-малко 30% от обществените поръчки трябва да се състоят от биологични продукти до 2025 г. До 2030 г. държавните столове трябва да имат органичен дял от 55%. Освен това държавите-членки са съгласни, че усилията за научноизследователска и развойна дейност в биологичния сектор трябва да бъдат увеличени. Поради това министрите приветстваха удвояването на финансирането на научните изследвания в програмата на ЕС „Хоризонт 2020“. Освен това страните-членки на ЕС настояват за по-бързо одобрение на продукти за растителна защита с нисък риск и базирани на микроорганизми, за да подпомогнат биологичното земеделие.
Държавите-членки на ЕС не подкрепят целта на Комисията на ЕС да увеличи дела на биологичното земеделие до 25% от използваемата земеделска площ до 2030 г. Унгарският министър на земеделието разкритикува, че целта от 25% е твърде амбициозна. Румъния, Латвия, Гърция, Кипър и България също посочиха различни начални условия в страните-членки на ЕС.
Австрия е на върха с текущ дял от 26%, а Естония с 22% площи. Германия планира 20% в план за действие до 2030 г. Планът за действие обаче може да даде допълнителен тласък на комисията на ЕС и да бъде включен в националната програма, заяви Беате Каш, държавен секретар във Федералното министерство на земеделието на Германия. Испания иска да достигне 25% до 2030 г. и разчита на преминаване към биологично производство, което е привлекателно за фермерите, особено за вино, маслини, плодове и зеленчуци. Министрите от страните-членки на ЕС от Източна Европа разглеждат предимно малкия бизнес, който така или иначе произвежда био. Потребителите обаче все още трябва да бъдат убедени в ползите, преди да приемат по-високите цени, подчертаха няколко министри от източната част на ЕС.