Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) увеличи с общо 6 млн. лв. финансовия ресурс за 2021 г. по схемите „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ и „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците“. С допълнително гласуваните средства бюджетът на всяка една от държавните помощи се увеличава с по 3 млн. лв. и от 35 млн. лв. нараства на 38 млн. лв. Също – бюджет от близо 34 млн. лева (33 871 690 лв.) беше утвърден за първи транш на Преходна национална помощ за говеда (ПНДЖ1), необвързана с производството и за Преходна национална помощ за овце-майки и кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за 2021 г. И още – тютюнопроизводителите получават 3 млн. лева подкрепа по схемата de minimis.
Субсидиите по схемите „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ и „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците“ се предоставят на стопанство за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на доброволни ангажименти за хуманно отношение към животните, поети за най-малко 5 години. Подпомагането за хуманно отношение към свинете се дава в две направления. Първото е насочено в подкрепа отглеждането на свине-майки. Помощта по второто направление е за реализирани и продадени угоени прасета. Тя се предоставя на три транша. Към настоящия момент по схемата са изплатени близо 12 млн. лв. (11 979 916 лв.). Платените суми са за подпомагане на свине-майки и първи транш за угоени прасета. До края на годината предстои изплащане на втори и трети транш. Финансовата подкрепа за хуманно отношение към птиците се отпуска за отглеждани кокошки-носачки (от 16-а до 78-а седмица); родители от всички видове (от 18-а до 60-а седмица); бройлери; пуйки; гъски и патици (до 12-а седмица). До момента усвоеният финансов ресурс по помощта е близо 32 млн. лв. (31 748 994.81 лв.). С допълнителните средства от 3 млн. лв. ще се извърши доплащане до пълния размер на помощта за 2021 г.
По отношение на първия транш по преходните помощи за говеда, овце-майки и кози-майки – от утвърдения бюджет над 18,9 млн. лева (18 917 972 лв.) са разпределени по схемата за преходна национална помощ за говеда, а 14,9 млн. лева (14 953 718 лв.) са за изплащане на преходната помощ за овце-майки и кози-майки. С Регламент (ЕС) 2020/2220 на ЕП и на Съвета от 23 декември 2020 г. беше разширена възможността преходната национална помощ да се прилага и през 2021 и 2022 година. Преходна национална помощ може да бъде отпусната само за секторите, на които са предоставяни национални доплащания през 2013 г. Условията за допустимост за Преходната национална помощ следва да са идентични на условията по Схемите за национални доплащания през 2013 г. Максималният бюджет, който може да се използва за финансиране на Преходната национална помощ, представлява намаляваща функция от одобрения от ЕК бюджет за Схемите за национални доплащания за 2013 г.
А за тютюнопроизводителите допустими за подпомагане са тези, включени в Регистъра на тютюнопроизводителите за 2021. Кандидатите по схемата трябва да имат вписани количества реализирана продукция в Регистъра на тютюнопроизводителите за 2020 г. Приемът на заявления за подпомагане се очаква да бъде открит до края на настоящата година. Помощта ще се предостави в началото на 2022 г., поради достигнат национален лимит по de minimis за настоящата година и невъзможност за изплащане на подпомагането през 2021 г. Общият размер на предоставените на едно лице или предприятие помощи по схема de minimis не може да надхвърля левовата равностойност на 25 000 евро за период от три последователни финансови години. Предстои ДФ „Земеделие“, съвместно с компетентните дирекции в МЗХГ, да изготвят указания за предоставяне на помощта.