Задължителното етикетиране на страната на произход осигурява значима информация за произхода на месото от свине, птици, овце и кози за потребителите и за контрола от компетентните органи. Това е сред основните констатации на доклад относно прилагането и въздействието на задължителното посочване на страната на произход или мястото на произход за някои меса, публикуван от Европейската комисия.
Докладът заключава, че всички цели на правилата за етикетиране на произхода са постигнати в световен мащаб и че тези правила са въведени без прекъсвания в търговията.
Оценката също така показа, че слабото разбиране на потребителите за термините и определенията, използвани върху етикетите, оставя място за подобрение. При оценката се препоръчва и допълнителен анализ на потенциалното хармонизиране на дерогациите за „определени меса“ с други видове храни.
Въпреки че оценката не открива системни проблеми с прилагането на правилата, тя установява различия в качеството на контрола между държавите-членки на ЕС. По-големият обмен и обединяването на добри практики за контрол биха могли да бъдат полезни.
Според оценката ефектът от правилата за етикетиране на страната на произход върху динамиката на пазара и търговията е незначителен, като разходите за адаптация се абсорбират във веригата на доставки и не се прехвърлят на потребителите. В допълнение, нарастващите изисквания за околната среда подтикват към непрекъснати усилия за по-добро разбиране на екологичното и пазарното въздействие на правилата за етикетиране на произхода.
Докладът до Европейския парламент и Съвета допринася за по-широката оценка на етикетирането на храните и информацията за потребителите в рамките на стратегията „От фермата до вилицата“.