Прякото подпомагане по линия на Общата селскостопанска политика допринася значително за стабилизиране на доходите на земеделските стопанства, като роля имат директните плащания и подпомагането на районите с природни ограничения. Пазарните мерки, схемите на ЕС за качество и различните мерки за развитие на селските райони, допринасящи за растежа на производителността, също имат роля в подпомагането на доходите на земеделските стопанства чрез ограничаване на нестабилността на цените на пазара и подобряване на конкурентоспособността. Това са сред основните констатации на Европейската комисия от оценката на въздействието на ОСП върху жизнеспособното производство на храни.
На основа на външно проучване и допълнителен икономически анализ, тази оценка е от особено значение в контекста на целите, определени в стратегията „От фермата до вилицата“ и в отговор на предизвикателствата, породени от пандемията COVID-19.
Като цяло заключенията от проучването са положителни по отношение на ефективността, уместността и добавената стойност на мерките за ЕС. Все пак в оценката се определят възможностите за подобрение на ефективността на обвързаното с производство подпомагане по отношение на целта и конкурентоспособността, за по-добро насочване на подпомагането на доходите от държавите членки и инструменти, насочени към стабилизиране на селскостопанските пазари. Административната и управленската ефективност на плащанията за екологизиране и на правилата, определящи активните земеделски стопани, също биха могли да бъдат подобрени. Освен това в оценката се заключава, че съгласуваността на ОСП изисква внимателно наблюдение, по-специално по отношение на увеличената гъвкавост при изпълнението на бъдещите цели на ОСП и на земеделските стопанства към целите на стратегията и за опазване на биологично разнообразие.
Въпреки това директното подпомагане допринася значително за стабилизиране на доходите на земеделските стопанства. Също – двата стълба на ОСП играят важна роля. Средният дял на помощта за ОСП в доходите на земеделските стопанства е 36%, а делът на директните плащания е 26%.
Външното сближаване— механизъм, който има за цел постепенно да коригира подпомагането на доходите във всяка държава, за да ги приближи до средното равнище за ЕС, е ефективен за намаляване на различията между държавите членки. Вътрешното сближаване, което има за цел да коригира подпомагането на доходите в рамките на всяка държава или регион, като цяло е ефективно за намаляване на различията между земеделските стопани в държавите членки. Въпреки това изпълнението и намаляването на плащанията (прогресивно) са ограничени и невинаги води до забележимо намаляване на концентрацията на преки помощи за доходите като цяло. Въпреки това преразпределителното плащане е ефективно за насочване на по-малки стопанства.
Накрая, в оценката се подчертава, че насочването на мерките се е подобрило в рамките на ОСП за 2014—2020 г., но зависи от избора на държавите членки за изпълнение.