Глобалните цени на хранителните стоки се възстановиха бързо през август след два последователни месеца на спад, водени от силните печалби в международните ценови котировки при захарта, пшеницата и растителните масла, съобщават от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). Индексът на цените на хранителните продукти на ФАО е бил средно 127,4 пункта през август, което е с 3,1% повече от юли и 32,9% спрямо същия месец на 2020 г. Индексът проследява месечните промени в международните цени на често търгуваните хранителни стоки.
Индексът на цените на захарта на ФАО се повиши с 9,6% спрямо юли, подсилен от опасенията за щети от замръзване на културите в Бразилия, най-големият износител на захар в света. Увеличението беше смекчено от добрите перспективи за производство в Индия и Европейския съюз, както и от спада на цените на суровия петрол и отслабването на бразилския реал.
Индексът на цените на растителното масло на ФАО се повиши с 6,7% през август, като международните цени на палмовото масло се върнаха до исторически върхове поради продължителната загриженост относно подпотенциалното производство и в резултат на това намаленията на запасите в Малайзия. Котировките за рапичното и слънчогледовото олио също нараснаха.
Индексът на цените на зърнените култури на ФАО е средно с 3,4% по-висок през август спрямо юли. Световните цени на пшеницата скочиха с 8,8% поради намалените очаквания за реколтата в няколко големи страни износителки. Цените на царевицата обаче спаднаха с 0,9%, тъй като подобрените перспективи за производството в Аржентина, Европейския съюз и Украйна смекчиха намалените прогнози за производството в Бразилия и Съединените американски щати. Международните цени на ориза остават по низходяща траектория.
Индексът на цените на месото на ФАО леко се повиши през август, тъй като силните покупки от Китай подкрепиха цените на овцете и говедата и стабилното търсене на внос от Източна Азия и Близкия изток повишиха цените на домашните птици. Междувременно цените на свинското месо спаднаха поради продължаващия спад на покупките в Китай и слабото вътрешно търсене в Европа.
Индексът на цените на млечните продукти на ФАО се понижи незначително спрямо юли, тъй като международните котировки за мляко на прах намаляха на фона на слабото търсене, внос в световен мащаб и сезонно увеличаващите се възможности за износ в Океания, което компенсира повече от нарастващите цени на маслото и сиренето.
Световните доставки на зърнени култури остават адекватни въпреки по-ниските перспективи за производство.
Глобалното производство на зърнени култури през 2021 г. се очаква да достигне 2 788 милиона тона, което е с 0,7% повече от година преди, но под очакванията на юли, според новия доклад на ФАО за предлагане и търсене на зърнени култури.
Сега се очаква световното производство на пшеница да се свие с 0,7% до 769,5 милиона тона тази година, дължащо се предимно на отрицателното въздействие на продължителните условия на суша в Северна Америка, както и на неблагоприятното време в Казахстан и Руската федерация.
Очаква се глобалното производство на едри зърна да нарасне с 1,3% през 2021 г. до 1 499 млн. тона, въпреки че се очаква свиване на производството в Бразилия. Глобалното производство на ориз се увеличава с 0,9% на годишна база, за да достигне рекордно високо ниво от 519 милиона тона, подкрепено от рекордни добиви, отчетени за Виетнам.
Понастоящем ФАО планира използването на зърнени култури в световен мащаб през 2021/22 г. да се увеличи с 1,4% от предходната пазарна година до 2 809 милиона тона, подкрепено от силен ръст в употребата на фуражи, както и от по-голямото потребление на храни. Прогнозата за юли за световните запаси от зърнени култури до края на сезона през 2022 г. е намалена до 809 милиона тона, което е спад от 0,9%.
Глобалните запаси от ориз са на път да достигнат второто си най-високо ниво, докато се очаква сухото време да намали запасите от пшеница – като крайните запаси в Съединените американски щати достигнаха осемгодишно дъно, а тези в Канада паднаха до най-ниското си ниво през 40 години. Като цяло съотношението запаси спрямо потреблението на зърнени култури в световен мащаб се прогнозира на 28,1%, в сравнение с 29,9% през 2021/22 г. „, но все още показва относително удобно снабдяване от историческа гледна точка“, смятат от ФАО.
Очаква се световната търговия със зърнени култури да намалее през 2021/22 г., като се свие с 1,3% до 466 милиона тона.