В момента правителството на Филипините стартира програма от 586 милиона долара за увеличаване на местното производство на свине с акцент върху възстановяването на свинефермите, засегнати от африканската чума, разширяване на финансовата помощ за свиневъдите и засилване на биосигурността за контрол на разпространението на вируса.

svine

По-малко от 30 села и градове във Филипините регистрират случаи на АЧС в момента, според данни, представени от филипинското министерство на земеделието. Това е 99% намаление на площта, обхваната от болестта в сравнение с преди две години, когато епидемията започна. Активните случаи намаляват и сега са ограничени само до 22 села, посочват от министерството. Броят на положителните проби през август е най-ниският от 12 месеца, показват правителствените данни. Овладяването на заболяването и финансираната от правителството програма за възстановяване на сектора са поставили страната в Югоизточна Азия на път да може да произвежда вътрешен излишък от месо от 2023 г. нататък.

Страната, която беше седмият по големина вносител на свинско в света преди местното търсене да бъде засегнато от пандемията от чумата, беше силно засегната от тези огнища и беше принудена да увеличи вноса на свинско месо, за да се справи с острия вътрешен недостиг и умерената инфлация на храните.

Поради дефицита на филипинския пазар, вносът на месо се е увеличил с 44,30% през първите 6 месеца на 2021 г. на обща стойност 581 827 тона в края на юни. Свинското е начело с 277 850 тона (+175%), следвано от биволско месо, 27 279 (100%) и пуешко месо 844 тона (25%). Неотдавнашна актуализация на прогнозата на USDA за 2021 г. за филипинския пазар на месо показва, че азиатската страна се очаква да увеличи вноса на свинско месо, докато домашните птици може да спаднат леко. За тази година вносът на свинско месо може да достигне 425 000 тона, докато се очаква птиците да добавят 330 000 тона на вътрешния пазар.

By AGROSEKTOR.BG

Агросектор е информационен сайт, специализиран за селското стопанство, аграрната култура и земеделския бизнес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.