Изпълнителната агенция по горите публиква за обществено обсъждане Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча, приет с Постановление № 151 на Министерския съвет от 2001 г. С прилагането на акта се очаква да се постигане устойчиво стопанисване и защита на популацията от гургулица, тъй като се предвижда ловните дни да са само в съботите и през официалните празници.
Отменя се възможността за ловуване на гургулица в неделните дни. Предвидено е също и намаляване на дневния отстрел от 10 бр. на 8 бр.
Заинтересованите страни могат да изпращат становища до 26.07.2021 г на dangelova@iag.bg .
Причините, които налагат приемането на акта са свързани с поетите ангажименти на Министерството на земеделието, храните и горите пред експертната група по Директивата за птиците и Директивата за хабитатите (NADEG) в Брюксел, която разработва Международния план за действие за защита на гургулицата (Streptopelia turtur) – 2018 – 2028 г. с цел защита на вида.
В България ловът на гургулица се практикува повече от 120 години. Тенденцията на ползване е устойчива. Българските ловци ловуват регламентирано, благодарение на което числеността на вида е стабилна, а ползването относително постоянно, с тенденция към увеличение през последното десетилетие. В потвърждение на това е и текста, записан в черновата на Международния план за действие, където в глава „Breakdown of turtle-dove population trends across Europe“ са цитирани двама наши учени, според които „популационният тренд на вида в Република България през периода 2005 – 2015 г. е стабилен“ (Христов 2015) и „вида има широко разпространение в страната“ (Янков 2007). Потвърждение за това е и извлечението от черновата на Плана за действие за видовете, от който е видно, че България е една от шестте страни в Европа, които имат значение за популацията на гургулицата.
Като вид, който не е застрашен от изчезване, гургулицата не е включена в Червената книга на България.