Служебният земеделски министър Христо Бозуков и неправителствената организация Националното ловно-рибарско сдружение “Съюз на ловците и риболовците в България” обсъдиха важни и актуални теми за сектора, като поставиха акцент върху два проблема в нормативната уредба. Според браншовиците те могат да бъдат решени от служебния кабинет, съобразено с краткия мандат, с който разполага.
Първото предложение е вноската за стопанисване на дивеча да се изразходва 100% за стопанисване на дивеч, а не както досега 70% да се използват от сдруженията, а други 30% да бъдат превеждани в Изпълнителната агенция по горите, а от там в държавния бюджет.
Ловците изразиха и притеснението на ловната общност от евентуалната забрана на лова гургулицата от ЕС, един традиционен за България ловен обект, като апелираха за подкрепа от МЗХГ. Предложението на председателя на Асоциацията Васил Василев е да се предвидят промени в Правилника за прилагане на закона за лова и опазването на дивеча, с които да се намали нормата за отстрел от 10 на 8, както и да се променят методиката за отчитането на отстрела, с което ще се запази възможността за ползване на вида и в бъдеще. Василев посочи важността от навременни действия, които ще бъдат решаващи за запазването на гургулицата като ловен обект.
Министър Бозуков сподели личните си впечатления относно популацията на гургулицата у нас.
“Гургулицата изчезва. Особено в градските райони, където преди се срещаха често, а сега са изместени от гълъбите”, каза Бозуков.
Относно предложението за използване на 100% от таксата за стопанисване на дивеча от ловно-рибарските сдруженията министърът поиска разяснение и помоли за писмено входиране на предложението в министерството, което да бъде разгледано в кратки срокове и добави, че функциите му не са да прави законови промени, но да правим дребни и ефективни подобрения, съобразено с краткия мандат на служебното правителство.
Ръководството на НЛРС-СЛРБ запозна министър Бозуков и с проблема с повсеместното разпространение на болестта Африканска чума по свине и тежкото състояние на популацията на дива свиня в ловностопанските райони на почти всички ловно-рибарски сдружения. Посочени бяха и ненавременните мерки на предишното управление и неравномерно разпределените средства за борба с болестта, които отидоха предимно за големите свинекомплекси, а за ловците не беше осигурено почти нищо, според браншовиците.
Василев засегна и темата за загубата на биоразнообразие заради интензивното земеделие. Той цитира данните на Европейската агенция по околна среда, които показват, че земеделието оказва над 20% от натиска върху биоразнообразието, докато ловът под 1%. Председателят поиска организацията да участва в работните групи, организирани от МЗХГ по темата, което срещна разбиране.
В заключение председателят на НЛРС-СЛРБ предложи да се диференцира субсидирането на земеделците, като се осигурят допълнителни стимули за тези от тях, които не обработват земята си веднага след жътва, а правят това в началото на следващата земеделска година.
Министър Бозуков отговори, че трябва да се търси баланс между заинтересуваните страни и коментира, че въпросът е деликатен. Интересите са между две, дори три страни. Трябва да се намери баланс, за да няма недоволство, допълни агроминистърът. Той уточни, че Министерството на околната среда и водите също има отношение по казуса и завърши: “Това, което казахте ме заинтригува и ви моля, да внесете становище в кратък срок”.
Тема на дискусията беше и предстоящото световно ловно изложение в Будапеща от 25 септември до 14 октомври, както и важността от достойното представяне на България в събитието.