До 18 февруари върви обществено обсъждане на промените по мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Заинтересованите страни могат да изпращат становища по нея. С предлаганите изменения се цели да се уеднакви нормативната уредба на национално ниво, като се съобразят промените, настъпили в националното законодателство, и да се създаде по-голяма яснота относно прилагането на мярката.
Проектът е съобразен с предложеното десето изменение на ПРСР.
Мярката урежда подкрепата, която се отпуска годишно за хектар земеделска площ или за хектар гора, за да компенсира земеделските стопани за допълнителните разходи и пропуснатите доходи, произтичащи от неблагоприятните условия във въпросните райони, свързани с изпълнението на Директива за местообитания и на Директива за опазването на птиците. Министърът на околната среда и водите със заповед обявява защитените зони по двете директиви. До 2014 г. са обявени 119 защитени зони по Директивата за птиците, като през следващите години е планувано да се обявяват 234 защитени зони.
През 2020 г. са публикувани една заповед за обявяване на защитени зони по Директива за птиците и 36 заповеди за обявяване на защитени зони по Директива за местообитанията. С тези заповеди се въвеждат редица забрани при извършването на селскостопанска дейност, сред които премахване на характеристики на ландшафта (синори, жизнени единични и групи дървета, традиционни ивици заети с храстово-дървесна растителност сред обработваеми земи, защитни горски пояси, каменни огради и живи плетове), при ползването на земеделските земи като такива; употреба на минерални торове, както и на продукти за растителна защита и биоциди; използване на продукти за растителна защита в горското и селското стопанство; употреба на минерални торове в ливади, пасища, мери, изоставени орни земи и горски територии, както и на продукти за растителна защита и биоциди в тези територии, освен разрешените за биологично производство и при каламитет, епифитотия, епизоотия или епидемия. Тези забрани са включени в Наредбата на мярка 12. Така общо забраните, за спазването на които се предвижда, земеделските стопани да получат подкрепа, се увеличават на десет на брой.
На тях се предоставя помощ за пропуснати приходи, допълнителни разходи и спестени разходи. При пропуснатите приходи се включват пропуснатите приходи, които са в резултат на по-ниските добиви на продукция от земеделски култури на хектар поради спазване на забраните за използване на минерални торове и препарати за растителна защита.
Във връзка с извършеното предефиниране на районите с природни ограничения е извършено преизчисление на нивата на подпомагане за 119 зони за птиците и е определено компенсаторно плащане за новообявената зона. Затова се предвижда нов размер на компенсаторните плащания. Същите ще се предоставят по заявления за подпомагане, подадени след 2020 г. По такъв начин ще се постигне целта на мярката, а именно обезщетяване на земеделски стопани, които изпълняват селскостопанска дейност като търпят загуби от забрани в защитени зони, обявени със заповеди на министъра на околната среда и водите. Промяната в размера на компесаторните плащания е представена и одобрена от Комитета по наблюдение на ПРСР.