Министерството на земеделието, храните и горите организира обществена консултация по реда на Раздел V от Наредбата за обхвата и методологията за извършване на оценка на въздействието по концепция на проект на нов Закон за ветеринарномедицинската дейност. Чрез обществената консултация се канят всички заинтересовани страни да дадат своите предложения, коментари и становища, както и да зададат въпроси по концепцията на проект на Закон за ветеринарномедицинската дейност.

veterinar

До 20 септември заинтересованите страни могат да подават становища.

Законопроектът ще бъде изготвен съгласно Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) на Комисията за по-добро регулиране – опростена и по-лесна за разбиране нормативна уредба, която да допринесе за очакваните ползи за гражданите и бизнес операторите, като в същото време ще намали административната тежест и свързаните с нея разходи.

Законопроектът има за цел да бъдат въведени в националното законодателство изискванията на актове, отнасящи се до законодателството на Европейския съюз по агрохранителната верига за защита на здравето на хората и животните, да представи основните направления на бъдещите нормативни предложения за реформа в областта на обществените отношения, свързани с ветеринарномедицинските въпроси, болестите по животните, зоонозите и управлението на ветеринарни лекарствени продукти.

Целта на новият ЗВД е да се изготви рационална и модерна правна рамка, с която да се създаде нова национална ветеринарномедицинска нормативна уредба. Тя ще регулира обществените отношения, свързани с ветеринарномедицинските въпроси, болестите по животните, зоонозите и управлението ВЛП. Чрез нея ще се повиши защитата на здравето на хората и животните и ще се осигури правилно прилагане на предложения пакет от актове на европейското право, отнасящи се до нормативни актове на институции на ЕС по агрохранителната верига.

С Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (OВ L 84, 31.3.2016 г.) се регламентират правила за профилактика и контрол на болестите по животните, които се предават на животните или на хората. Регламентът има за цел подобряване на ранното откриване и контрол на болестите по животните, включително нововъзникващи заболявания, като поставя акцент на политиката за предотвратяване на появата на болести, вместо да се налага да ги контролира и ликвидира.
По отношение на административното регулиране, което засяга въпросите, отнасящи се до режима на обектите, в които ще се отглеждат животни ще се променя като обособяват два – регистрационен и одобрителен. С цел намаляване на административната тежест за животновъдните обекти тип „лични стопанства“, където се отглеждат животни за лични нужди няма да се изисква проверка на място от страна на контролния орган и такъв обект ще се регистрира само чрез подаване на заявление от съответния оператор без такса.
За получаване на одобрение на останалите животновъдни обекти, независимо от вида на животните, които ще се отглеждат и капацитета им, освен предварително изпратени документи, ще се изисква извършване на проверка на място за съответствие на всички ветеринарномедицински изисквания в посочената сграда от оператора за пълна проследимост на дейността на обекта.

Ще се въведат някои инструменти за подпомагане на повишаването на квалификацията и начина на оценяване на регистриране на ветеринарни лекари (РВЛ) – дали тяхната работа е извършена съобразно въведените изисквания: придобиване на специалност, създаване и интегриране в работата им на протокол за предприемане на действия при поява на незаразни болести, както и изпълнение на ежедневните им дейности съгласно принципите на добрата ветеринарномедицинска практика.

Предвид бързия растеж на търговията от разстояние на живи животни с неясен произход и здравен статус ще се регламентират специфични изисквания към такъв вид търговия, както и критерии за осъществяването на ефективен контрол чрез средства за комуникация от разстояние при спазване на Закона за защита на потребителите, Закона за електронната търговия и на подзаконовите нормативни актове по прилагането им.

Предвижда се доставчикът на услуги на търговия от разстояние на домашни любимци, управляващ средство за комуникация от разстояние, да се регистрира по определена процедура, като регистрацията да е безсрочна, но да подлежи на заличаване при определени обстоятелства.

Ще се създадат събирателни пунктове за събиране на умрели животни, отглеждани в лични стопанства и странични животински продукти (СЖП), в резултат от клане, предназначено за лично домашно потребление от населените места във всяка община. За всички собственици на такива животновъдни обекти ще отпадне задължението да търсят начин за тяхното унищожаване и обезвреждане. С регламентацията на кое точно място ще се събират посочените СЖП ще намалят случаите на безконтролното им изхвърляне навсякъде и ще се повиши ангажираността на обществото за опазването на околната среда, тъй като всеки пункт ще бъде одобряван съгласно съответните критерии.

Чрез определянето на процедура ще се регулира използването на гробищни паркове в случай на смърт на домашни любимци от техните собственици.
Регламент (ЕС) 2019/6 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година относно ветеринарните лекарствени продукти и за отмяна на Директива 2001/82/ЕО (OВ L 4, 7.1.2019 г.) (Регламент (ЕС) 2019/6) и Регламент (ЕС) 2019/4 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година относно производството, пускането на пазара и употребата на медикаментозни фуражи, за изменение на Регламент (ЕО) № 183/2005 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 90/167/ЕИО на Съвета (OВ L 4, 7.1.2019 г.) предопределят необходимостта от събиране на данни за продажба и употреба на антимикробни ВЛП относно постигане целта на Европейския зелен пакт за намаляване на продажбите на антимикробни средства, предназначени за селскостопанските животни и за използване в аквакултурите с 50 % в срок до 2030 г. Заложените цели са обвързани с новата правна и финансова рамка на Общата селскостопанска политика за следващия програмен период: 2021 – 2027 г.

За осигуряване достоверност и надеждност на данните ще се въведе хармонизиран дигитализиран модул за събиране, анализ и съхраняване на данни. Обсъжда се предписаните (употребени) количества ВЛП и медикаментозни фуражи да се генерират с електронни рецепти, чрез които ще се извършва продажба на тези продукти от търговци на едро и дребно на собственици на животни и те да се въвеждат от РВЛ. Включването на възможност за вписване на резултати от направените антибиотикограми ще допринесе за употребата на подходящите антимикробни средства и за подобряване на здравния статус на животните.

Освен употребата на антимикробни ВЛП се обмисля модулът да позволява вписване и проследяване на вноса, производството, търговията и съхранението на по-широк кръг ВЛП и медикаментозни фуражи и приложението им върху животните. Така прилагането на системата ще доведе до по-ефективен контрол върху употребата на ВЛП, а това от своя страна ще допринесе за по-добра информираност и адекватна политика за контрол на употребата им.

Ще се определи процедура и за търговия с ВЛП от разстояние само на продукти, за които не се изисква ветеринарна рецепта, но отговарят на изискванията на Регламент (ЕС) 2019/6 и приложимото право на държавата членка, в която ВЛП се продават на дребно.

By AGROSEKTOR.BG

Агросектор е информационен сайт, специализиран за селското стопанство, аграрната култура и земеделския бизнес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.