Португалия пое ротационното председателство на Съвета на 1 януари 2021 г. в условията на здравна и икономическа криза. Но какви са очакванията на португалските евродепутати? Тъй като европейците продължават да се сблъскват с безпрецедентните социално-икономически ефекти от пандемията Covid-19, Португалия поема шестмесечното председателство на Съвета на ЕС, решена да даде приоритет на възстановяването.

Португалският министър-председател Антонио Коста представи програмата на своето председателство на дистанционна пресконференция с председателя на Европейския парламент Дейвид Сасоли.
Предвид настоящите предизвикателни времена, Португалия се ангажира да популяризира устойчива, социална, зелена, цифрова и глобална Европа. Лозунгът на новото председателство е „Време за постигане на справедливо, зелено и цифрово възстановяване”.
Освен това ще трябва да продължи да работи по някои от приоритетите на предишното германско председателство: бъдещето на отношенията между ЕС и Обединеното кралство, напредък в действията по климата, дългосрочния бюджет на ЕС и плана за възстановяване на Covid.
Ето и очакванията на португалски евродепутати за приоритетите.
Според Пауло Рангел (ЕНП) трите приоритета, които ще доминират в дневния ред на председателството, са „стартирането на фонда за възстановяване, стратегията за ваксинация и бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство – с или без сделка“. Той подчертава значението на социалния стълб, който „трябва да се фокусира повече върху здравето“, и на срещата на върха ЕС-Индия. Конференцията за бъдещето на Европа и новата стратегия за Шенген заедно с Пакта за миграция на ЕС „заслужават повече внимание“ от председателството, добави той.
Португалия „съчетава социалните и климатичните програми с цифровия преход като двигатели на устойчивостта и възстановяването на Европейския съюз“, каза Карлос Зориньо (S&D). Лисабон „също така се ангажира да препозиционира ЕС като многостранна сила, а именно чрез срещите на върха с Африка и Индия“, каза той. Позовавайки се на „повишената несигурност“, водена от пандемията и Брекзит, Зориньо вижда португалското председателство като „уникална възможност за ЕС да преоткрие себе си и своите основополагащи принципи“.
Франсиско Герейро (Зелените/EFA) заяви, че председателството на Португалия съвпада с „най-голямата глобална криза досега – тази, свързана с буйното унищожаване на биологичното разнообразие“. Според него едно от най-големите предизвикателства е завършването на преговорите за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП), която запазва основния дял от бюджета на ЕС. „Нямаме очаквания, че ще има някакви структурни промени в ОСП, способни да постигнат европейската зелена сделка и да спазят стратегията „ От ферма до вилицата“ по отношение на опазването на биологичното разнообразие“, каза той.
Мариса Матиас (Зелените/EFA) заяви, че „социалната Европа, зеленият преход и цифровият преход са правилните приоритети и в съответствие с предизвикателствата“, пред които е изправен в момента ЕС. Тя обаче добави, че „Европа преживява моменти на дълбоко разделение“ и се бори да осигури решения на структурните предизвикателства. „Все по-малко са възможностите за осмисляне на европейския проект и нито една не може да бъде пропусната“, каза Матиас и добави, че се надява, че „португалското председателство няма да се загуби зад намеренията си“.
Португалия започна четвъртото си председателство на ЕС. На 1 януари страната празнува 35 години от присъединяването си към ЕС заедно с Испания.