Предвижданията на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) за производството на краве мляко през 2022 г. е то да е на нива около 855 хил. т, а при овчето мляко да е приблизително 70 хил. т.
Предизвикателствата пред млечния сектор са повишаващите се цени на фуражите, които съставляват преобладаващия процент от производствените разходи в сектора, което върви паралелно с натиск върху изкупните цени, за да се задържи пропорционалното повишение на потребителските цени на крайните продукти.
Увеличението на изкупната цена на кравето мляко към м. февруари 2022 г. на годишна база е 13,4%, а в ЕС-13, увеличението е с почти 19%. Цената на сухото мляко в ЕС е с ръст от 60% за година, което допълнително ще стимулира ценовото повишение на суровото мляко.
Данните на НСИ за увеличение на цените на входящите ресурси за четвъртото тримесечие на 2021 г. към същото тримесечие на предходната година са: електроенергия, горива и други +30%; фуражи – +18%; ветеринарномедицински продукти +1,7%.
Животновъдството косвено понася негативните ефекти от войната в Украйна, чрез значим ръст на разходите и влошаване доходността на фермите.