Тръгна пубичното обсъждане на проект на Наредба за изменение на Наредба №61 от 2006 г. за условията и реда за официална идентификация на животните, за които не са предвидени изисквания в Регламент на Европейския съюз. До 8 февруари се изпращат становища по него. С проекта се цели предоставяне на възможност на собствениците или ползвателите на животновъдни обекти за свине да идентифицират животните с обща ушна марка, когато технологията на отглеждане налага те да преминават през повече от един технологично свързан обект.

svine

Към момента законодателството регламентира свинете за угояване да използват обща ушна марка само в случай на едно придвижване – от обекта на раждане до кланицата. Когато технологията налага животните да преминат през междинен обект, законодателството налага ползване на индивидуална ушна марка. Наличието на индивидуална ушна марка е предимство при извършване на официален контрол, но от друга страна оскъпява себестойността за обезпечаване на процеса (изисква повече време и средства от стопаните) и затруднява процеса на издаване на ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване поради необходимостта от индивидуално описване на идентификаторите. Предвидено е годишните планове за определяне на животновъдните обекти, подлежащи на проверки да се утвърждават от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните.

Цели

С проекта на наредба се цели регламентиране на възможността за движение на свине предназначени за клане от обект на местораждане, който е регистриран по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, към друг технологично свързан животновъден обект, от който в последствие да бъдат транспортирани до кланица. В случай на необходимост за вземане на проби за епизоотичен контрол от такива животни в последващ технологично свързан обект, следва такива животни да бъдат индивидуално идентифицирани в този обект за вземане на пробите само от индивидуално идентифицирани свине, съобразно изискванията на чл. 27, ал. 5 от наредбата.

Предвид действащата редакция в допълнителните разпоредби на Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, е подходящо индустриалните ферми за свине, в които се отглеждат 11 бр. и повече свине-майки да могат да използват групов идентификатор за идентификация на приплоди, предназначени за клане. В случай на необходимост за взимане на проби за епизоотичен контрол от такива животни в последващ технологично свързан обект, следва такива животни да бъдат индивидуално идентифицирани в този обект, съобразно изискванията на чл. 27, ал. 5 от наредбата за взимане на проби само от индивидуално идентифицирани свине.

В съответствие с действащата редакция на Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти (обн., ДВ, бр. 41 от 2006 г.) е подходящо индустриалните ферми за свине, в които се отглеждат 11 бр. и повече свине-майки да могат да използват групов идентификатор за идентификация на приплоди, предназначени за клане.

By AGROSEKTOR.BG

Агросектор е информационен сайт, специализиран за селското стопанство, аграрната култура и земеделския бизнес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.