Задължителна практика е да се открият новозасадените облагородени лозички и да се почистят от така наречените росни корени. Това е необходимо, за да се постине добро развитие на кореновата система в дълбочина. Особено важно е да се премахнат корените от присадника, които се развиват в мястото на спойката.
Зелените резитбени операции трябва да продължат и през август. Особено важно е да се премахнат листата около гроздовете на десертните сортове. Това ще подпомогне по-доброто им узряване и ще намали опасността от гниене на гроздето.
В лозята с допусната по-силна зараза от мана и особено в места с градушка е необходимо да се извърши още едно третиране срещу маната. Вниманието трябва да се насочи и към доопазване на гроздовата реколта от оидиум. При силна проява на оидиум и особено при превалявания по време на узряването може да се очаква нападение от сиво гниене.
Август е подходящо време за риголване на мястото, определено за ново лозе. Площите за създаване на нови лозя, предварително се почистват от многогодишни коренищни плевели с тотални хербициди. След предварително направен агрохимичен анализ се извършва запасяващо торене с фосфорни и калиеви торове, след което се риголва на дълбочина 60-70 см.