Националният план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) – версия 1.3 от 20 юли 2021 г., е структуриран в четири стълба и е на стойност 12,6 млрд. лева. Планът беше публикуван за обществено обсъждане на сайта https://www.nextgeneration.bg. Ревизираната верси от служебния кабинет е налична за обществено обсъждане преди предстоящото финализиране. Последната санкция за поемането на ангажименти с дългосрочен характер, поставени като изискване от европейските служби, ще се очаква от партиите в парламента, посочиха от кабинета на вицепремиера по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

mzhg

Ето какво се залага в НПВУ в частта „Устойчиво селско стопанство“.

Компонентът цели повишаване на устойчивото управление и конкурентоспособността на аграрния сектор чрез мерки за подобряване на икономическата устойчивост на земеделските стопанства и на отрасъла като цяло в контекста на климатичните промени и съхранението на характеристики на околната среда.
Залагат се една реформа – Актуализиране на стратегическата рамка на аграрния сектор и 2 инвестиции – Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство; както и Дигитализация на процесите от фермата до трапезата.
Оценка на разходите: Индикативните разчети за разходите, необходими за реализация на целите на компонента, възлизат на общо 567.4 милиона лева (267.0 милиона лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 300.4 милиона лева национално съфинансиране).

Реформа 1: Актуализиране на стратегическата рамка на аграрния сектор

Осъществяваната реформа предвижда промени в стратегическата рамка на селското стопанство в контекста на ангажиментите за страната, произтичащи от Целите за устойчиво развитие на ООН и Зелената сделка. Стратегията „От фермата до трапезата“ и Стратегията за биоразнообразието, които са в центъра на зелената сделка, очертават ясни цели пред селското стопанство, свързани с по-гъвкава и по-устойчива продоволствена система, гарантираща здравето на хората, обществата и планетата. Постигането на тези цели изисква коренна промяна на прилагания в момента производствен модел. Земеделските стопани следва ускорено да променят методите си на производство, да използват природосъобразни, технологични и цифрови решения, които да осигурят по-добри климатични и екологични резултати. Основен елемент от актуализацията на стратегическата рамка е разработването на Програма за трансформиране на сектора в съответствие с изискванията на зелената сделка – насърчаване на зелени инвестиции, устойчиво управление на природните ресурси (вода, почва, въздух), адаптиране към климатичните промени и смекчаване на последиците от тях. Програмата ще очертае рамка за управлението и опазването на околната среда и природните ресурси в областта на селското стопанство. Тя ще обхване комплекс от инструменти и дейности до 2030 г., свързани с изпълнение на конкретни цели и ангажименти. Програмата ще предвижда прилагане на мерки, свързани с: изготвяне на анализ на възможностите за нисковъглеродно земеделие и поефективно използване на природните ресурси; повишаване на информираността и знанията на земеделските производители за ползите и начините за въвеждане на екологични практики и решения, базирани на природата, възможности за прилагане на принципите на кръговата икономика; инвестиции, свързани с опазване на компонентите на околната среда, както и с въвеждане на иновативни производствени и цифрови технологии в работните процеси; инвестиции в съоръжения и оборудване за преодоляване на последиците от климатичните промени за аграрния сектор и др. Очаквани резултати за селското стопанство от изпълнението на реформата: подобрени практики за управление на природните ресурси; нараснал брой земеделски стопани, които успешно са адаптирали своите стопанства за справяне с предизвикателствата на зеления и цифров преход, ограничаване на последиците от изменението на климата върху земеделското производство. Земеделските стопани ще бъдат информирани за ролята си в прехода към кръгова икономика (чрез регионалните структури и 128 съветническата служба), както и за конкретни методи за преработка на отпадни суровини, намаляване на потреблението на вода и възможности за повторната им употреба.

Инвестиция 1: Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство

Основната цел на Фонда е преодоляване на проблемите, които възпрепятстват конкурентоспособността и устойчивостта на аграрния сектор и ускоряване на неговата адаптация към климатичните промени, екологизацията на производството и цифровата трансформация. Фондът предвижда предоставяне на подкрепа на земеделските стопани за реализация на инвестиции, които въвеждат иновативни производствени и цифрови технологии, технологии за производство и организация в селското стопанство, за автоматизиране на работните процеси и други. Фокусът е поставен изцяло върху реализацията на зелени и цифрови инвестиции, които ще позволят адапиране на стопанствата към климатичните промени, екологизация на производствените практики, по-ефективно използване на ресурсите. Конкретните действия, които следва да бъдат предприети за промяна на производствения модел за отговор на новите предизвикателства, свързани със зеления и цифровия преход, обхващат подкрепа за технологична модернизация, въвеждане на иновативни производствени и цифрови технологии и решения в земеделските стопанства, повишаване на енергийната и ресурсната ефективност, подобряване на капацитета на земеделските стопанства за принос към целите на Зелената сделка, инвестиции за преодоляване на последиците за земеделското производство от климатичните промени и т. н. Подкрепата за инвестиции е насочена към всички регистрирани земеделски стопанства. Общият планиран ресурс е 543.6 милиона лева (247.1 милиона лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 296.5 милиона лева национално съфинансиране, вкл. 247.1 милиона лева частно съфинансиране) с период на изпълнение 2021-2026 г.

Инвестиция 2: Дигитализация на процесите от фермата до трапезата

Ще бъде изградена цялостна електронна информационна система в земеделието, чрез която да се постигне: електронизиране на информационните потоци от и за осъществяване на административната дейност; електронизиране на услугите, предоставяни на земеделските стопани, тяхното централизиране и ползването им от бизнеса в хода на изпълнение на задълженията и изискванията в зависимост от вида селскостопанска дейност; интегриране на информационните системи на администрацията и създаване на възможност за автоматизиран обмен на данни между администрацията и земеделските стопани. Платформата ще осигури единен поток на данните от и към администрацията и земеделските стопани и избягване на ръчното прехвърляне на информация и поддръжка на излишни формати на документи. Системата ще съдържа модули за: употребата на препарати за растителна защита и торове чрез дигитализация на дневниците за тяхната употреба; контрол на употребата на антимикробни ветеринарно медицински продукти чрез определяне на специфични референтни прагове на употреба за антимикробни средства при различни категории и видове продуктивни животни; проследяване „от фермата до трапезата“ – от първичното производство до крайното потребление на принципа на уникален идентификационен код с цел информираност на потребителите и стимулиране производството на качествена и достъпна храна; онлайн обучение, вкл. съдържание на обучителните модули и консултации на земеделски стопани, едновременно с поддържането на информация, свързана със съвременни технологични и екологични решения за отглеждане на основни групи земеделски култури и селскостопански животни по конвенционален и биологичен начин в съответствие с изискванията за устойчиво използване на природните ресурси и адаптиране към климатичните промени. Общият планиран ресурс е 23.9 милиона лева (19.9 милиона лева за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост и 3.9 милиона лева национално съфинансиране) с период на изпълнение 2021-2025 г.

By AGROSEKTOR.BG

Агросектор е информационен сайт, специализиран за селското стопанство, аграрната култура и земеделския бизнес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.