Природен парк „Персина“ отбеляза 20 години от създаването си. През 2000 година, на 4 декември се обявява ПП „Персина“ като една от защитените територии в България. „Персина“ е единственият природен парк по българското поречие на реката.

Целта за обявяването на защитената територия е свързана с опазване на естественото състояние на двете големи островни групи по поречието на реката – Никополска островна група и Комплекс Беленски острови, както и възстановяването и съхраняването на влажните зони. Уникалността и голямата значимост на Комплекс Беленски острови е причината, поради която през 2002 година е обявен за Рамсарско място, най-голямото по площ към момента в България.
Едни от най-важните екосистеми в ПП „Персина“ са заливните крайдунавски гори и вътрешни блата, разположени по островите. За опазването им са създадени редица защитени територии. Островите резервати „Милка“ и „Китка“ със строго ограничен режим на достъп, съобразно българското законодателство. Поддържан резерват „Персински блата“, който е разположен на остров Персин, обхваща четирите вътрешни блата – Песчина, Мъртво, Старо и Дульова бара. Защитените местности, които са няколко и са доста обширни и разнообразни по своите характеристики: „Персина“ и „Персин-изток“ са разположени на остров Персин, обявени за опазване на типични заливаеми територии и влажни зони; „Кайкуша“ – блато в най-южната част на ПП „Персина“, с възстановен воден режим и сформиращи се през последните години трайни водни огледала; и защитена местност „Плавала“ – разположена на най-високата част от гледна точка на надморската височина, в ПП „Персина“, обявена с цел опазване на естествено находище на специфичното растение гол сладник (Glycirrhiza glabra L.). Емблематична е и със степен на защита от закона природната забележителност Скалната църква край гр. Никопол.