Пластмасовите боклуци застрашават живота в моретата и нашето здраве. Европейският съюз предприема мерки за намаляване на отпадъците от пластмаса. Какво може да бъде по-невинно от сламка за пиене или онези евтини чинийки, които изхвърляме веднага след употреба? Проблемът е, че голяма част от тези боклуци в крайна сметка попадат в моретата и океаните по света. Пластмасовите боклуци са вече толкова често срещани, че според една прогноза до 2050 г. пластмасата в океаните ще тежи повече, отколкото всички риби.

plastmasa

Намаляването на пластмасовите отпадъци и на изхвърлянето на микрочастици пластмаса е един от важните елементи в Европейската стратегия за пластмасите и ключова област за напредък по пътя към кръгова икономика в ЕС. Очаква се Европейската комисия да направи конкретни предложения по темата през 2021 г.

Парламентът одобри през март 2019 г. правила, които целят да намалят присъствието на 10-те най-често срещани видове пластмасови отпадъци на морските брегове, както и на загубените риболовни приспособления. Тези две групи заедно отговарят за около 70% от боклуците в морето. Около 50% от замърсяването се дължи само на пластмасови продукти за еднократна употреба: например, прибори, бутилки, фасове и клечки за уши.

Отпадъците носят и икономически загуби ‒ за секторите и хората, свързани с морето, но също така и за производителите. Само 5% от стойността на пластмасовите опаковки намира повторна употреба в икономиката, останалото просто се прахосва. Нуждата от повече рециклиране и от предотвратяване на попадането на още пластмаса в океаните е очевидна.

Европейският съюз е наложил пълна забрана от 2021 г. на продукти за еднократна употреба, за които има алтернативи, направени от други материали. Такива са например клечките за уши, приборите, чинийките, бъркалките, сламките и дръжките за балони. Беше приета и забрана на оксо-разградимите пластмасови продукти, които се разграждат на много малки частици, както и на съдовете от стиропор за храна за бърза консумация.

Приети са и различни видове други мерки. Компаниите, особено тютюневите, ще носят отговорност съгласно принципа „замърсителят плаща“. Това ще важи и за производителите на риболовни принадлежности, които ще поемат разходите по събиране на загубени в морето риболовни мрежи.

За бутилките за напитки се въвежда цел до 2029 г. да се събират разделно 90% от тях (чрез схеми за заплащане за върнати бутилки). До 2025 г. трябва да се рециклират 25% от пластмасовите бутилки, а към 2030 г. ‒ 30%. Етикетите на тютюневите продукти с филтри, чашките, кърпичките и балоните ще трябва да съдържат информация за това как те трябва да бъдат изхвърляни.

В резолюция на 25 март 2021 г. Европейският парламент призова за спешни мерки за намаляване на отпадъците в моретата и океаните, тъй като те увреждат екосистемите и причиняват щети на потребителите и на рибарите. Това може да стане чрез допълнително ограничаване на използването на пластмасови продукти за еднократна употреба и чрез насърчаване на промени в дизайна на риболовните принадлежности.

Депутатите призовават за инвестиции в разработване на екологосъобразно риболовно оборудване и за законодателни предложения за извеждане от употреба на контейнери и опаковки от стиропор в риболова.

By AGROSEKTOR.BG

Агросектор е информационен сайт, специализиран за селското стопанство, аграрната култура и земеделския бизнес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.